Raporty okresowe > Warianty księgowań | | Drukuj |
W programie znajdują się domyślne szablony księgowania przeznaczone dla raportów okresowych:
•Sprzedaż > (RO) Raport okresowy.
•Płatności > (WPL) Wpłata od kontrahenta.
Rekomendowany sposób dekretowania raportów okresowych i raportów płatności (bez rozrachunków)
Zwykle płatność za nabyte towary czy usługi przy wystawianiu dokumentu typu paragon jest regulowana natychmiast, w związku z tym nie powstają rozrachunki między sprzedawcą a nabywcą. Nie ma wiec potrzeby ujmowania w księgach rachunkowych ewidencjonowania rozrachunku z tego tytułu na imiennym indywidualnym koncie kontrahenta.
Jeśli prowadzenie rozrachunków dla raportów okresowych nie jest konieczne zalecana jest modyfikacja schematu księgowania, aby nie zawierał księgowań równoległych np:
oraz raportów kasowego:
Przykładowy zapis dokumentu w module Finanse i Księgowość:
Dekretacja dla paragonów płaconych kartą
Jeżeli paragony płacone są kartą, proponujemy modyfikację schemat księgowania dla RO:
oraz raportów płatności:
Gdzie:
•konto 240 w schemacie dla RO oznacza rozliczenie wpłat kartą,
•płatności zostają przeksięgowane z konta 240 na konto 140 (lub 149) – środki pieniężne w drodze.
Wyciąg bankowy zawierający wpłaty z karty księgujemy z konta środków pieniężnych w drodze na konto 130 – pieniądze na rachunku bankowym.
Schemat księgowania z obsługą rozrachunków
Domyślnie schemat księgowania Raport okresowy zawiera definicje księgowań równoległych, które można wykorzystać jeśli niezbędne jest prowadzenie dla nich rozrachunków.
W takiej sytuacji do księgowania zapisu podstawowego należy wykorzystać konto techniczne (np. 095). W zapisie równoległym natomiast, należy wyksięgować z konta technicznego i przeksięgować na konto kontrahenta.
Dla poprawnej obsługi księgowania, użyte konto techniczne powinno być w module Finanse i Księgowość zdefiniowane jako konto bilansowe.
Przykładowe zapisy takiego dokumentu w module Finanse i Księgowość:
Praca w ten sposób generuje w bazie dużą ilość zapisów i w dłuższej perspektywie może wpływać na wydajność pracy programu.