Ustawienia > Typy dokumentów | | Drukuj |
Po wybraniu grupy ustawień Typy dokumentów w prawej części okna pojawi się lista ustalonych typów dokumentów. W oknie tym można dodawać nowe typy dokumentów i tworzyć ich definicje, usuwać typy dokumentów lub zmieniać ich definicje. Możliwe jest tu także blokowanie albo uaktywnianie pojawiania się na liście dokumentów wybranego ich typu.
Jak to zrobić - dodawanie nowego typu dokumentu >>
Jak to zrobić - zmiana definicji typu dokumentu >>
Jak to zrobić - usuwanie typu dokumentu >>
Jak to zrobić - aktywowanie lub blokowanie typu dokumentu >>
W module Administracja można określić dostęp użytkowników do poszczególnych typów dokumentów. Prawa do dokumentów znajdują się w grupie praw Prawa do typów dokumentów.
Okno definicji typu dokumentu
Okno to pozwala na wprowadzanie nowych, modyfikowanie oraz uaktywnianie typów dokumentów. Handel domyślnie proponuje typowy układ dokumentów. Definiowanie własnych typów dokumentów lub modyfikowanie definicji typów dokumentów już istniejących umożliwia dopasowanie układu dokumentów do specyficznych potrzeb firmy.
Nowy typ dokumentu można szybko utworzyć na podstawie już istniejącego. Na istniejącym już typie dokumentu należy wybrać opcję Kopiuj do schowka (Ctrl+C) dostępną w menu kontekstowym, a następnie w oknie tworzenia nowego typu dokumentu wybrać opcję Wklej (Ctrl+V).
Nazwa i charakter dokumentu
Skrót - symbol skrótu typu dokumentu, który będzie umożliwiał wyszukiwanie dokumentów tego typu w kartotece.
Charakter - rozwijana lista umożliwia wybór predefiniowanego modelu dokumentu według jakiego dany typ będzie obsługiwany w programie. Po wybraniu charakteru dokumentu na oknie pojawią się ustawienia charakterystyczne dla niego.
Dokumenty o charakterze Nowa faktura zaliczkowa, Nowa faktura zaliczkowa korekta, Nowa faktura zaliczkowa walutowa, Nowa faktura zaliczkowa walutowa korekta obsługują zaliczki wystawiane do zamówień.
Zaliczki wystawiane do kontraktów wykorzystują dokumenty o charakterze Zaliczka sprzedaży, Zaliczka sprzedaży korekta, Zaliczka sprzedaży w walucie, Zaliczka sprzedaży w walucie korekta.
Nazwa - pełna nazwa dokumentu, pojawiająca się na wydrukach.
Typ dokumentu korygującego; zaliczki; końcowego; skojarzonego; wydania oraz wykorzystywana seria numeracji
Korekta - określa charakter i numer serii numeracji dokumentu korygującego przypisanego do definiowanego typu dokumentu.
Zaliczka - określa charakter i numer serii numeracji dokumentu zaliczki przypisanego do definiowanego typu dokumentu.
Sprzedaż - określa charakter i numer serii numeracji dokumentu sprzedaży przypisanego do definiowanego typu dokumentu.
Skojarzony - określa charakter i numer serii numeracji dokumentu skojarzonego z danym typem dokumentu. Są to:
•dla dokumentów handlowych - dokumenty magazynowe,
•dla dokumentów przesunięcie międzymagazynowe - przeciwstawne dokumenty magazynowe,
•dla dokumentów płatności wewnętrznych - przeciwstawne dokumenty płatności wewnętrznych,
Wydanie - określa charakter i numer serii dokumentu magazynowego przypisanego do definiowanego typu dokumentu zamówienia.
Skojarzony WDP - powiązany typ dokumentu Wydania Do Produkcji oraz jego seria numeracji.
Skojarzony PZP - powiązany typ dokumentu Przyjęcia Z Produkcji oraz jego seria numeracji.
Dostępne ustawienia zależą od charakteru definiowanego dokumentu.
Pozostałe ustawienia
Określa rodzaj dokumentu wykazywany na raportach JPK. Dostępne ustawienia to: •VAT – faktura podstawowa (dokumenty sprzedaży i zakupu), •KOREKTA – faktura korygująca (dokumenty sprzedaży i zakupu), •ZAL – faktura dokumentująca otrzymanie zapłaty lub jej części przed dokonaniem czynności (dokumenty sprzedaży i zakupu), •PZ – dokument przyjęcia do magazynu (dokumenty magazynowe), •WZ – dokument wydania z magazynu (dokumenty magazynowe), •RW – dokument rozchód wewnętrzny (dokumenty magazynowe), •MM – dokument przesunięcia międzymagazynowego (dokumenty magazynowe). |
Rozwinięcie pola otwiera okno wyboru dodatkowych atrybutów dokumentu na potrzeby deklaracji JPK_V7. Dla jednego dokumentu można wybrać wiele atrybutów. |
Rejestr dokumentów, w którym domyślnie będą rejestrowane dokumenty tego typu. |
Na formatce wybranych typów dokumentów sprzedaży można wskazać rejestr dla odwrotnego obciążenia. Wybrany rejestr będzie domyślnym rejestrem, podpowiadanym we właściwościach pozycji towarów objętych odwrotnym obciążeniem. Pole rejestru odwrotne obciążenie widoczne jest dla typów dokumentów o charakterze: Rachunek, Rachunek korygujący, Rachunek sprzedaży w walucie, Rachunek sprzedaży w walucie korekta, Faktura VAT, Faktura VAT w walucie, Rachunek uproszczony, Paragon, Faktura korygująca VAT, Faktura korygująca w walucie, Rachunek korygujący VAT, Paragon korygujący, Faktura zaliczkowa, Faktura korygująca zaliczkowa. |
Określa moment powstania obowiązku podatkowego.
Parametry pracy - domyślna data wejścia do rejestru >>
Definiując typ dokumentów można ustawić parametr Domyślna data wejścia do rejestru: •Dla sprzedaży – z wyborem: data wystawienia lub data sprzedaży. Jeśli dokument sprzedaży będzie wystawiany na podstawie istniejących dokumentów magazynowych, których daty operacji będą dotyczyć różnych miesięcy, to pojawi się ostrzeżenie, że dokument fakturuje dostawy z różnych miesięcy. •Dla Zakupu – z wyborem: data dokumentu obcego, data zakupu lub data wpływu. Jeśli dokument zakupu będzie wystawiany na podstawie istniejących dokumentów magazynowych, których daty operacji będą dotyczyć różnych miesięcy, to pojawi się ostrzeżenie, że dokument fakturuje dostawy z różnych miesięcy.
Nie ma możliwości wprowadzenia dokumentu, w którym część pozycji powinna być zakwalifikowana do jednego okresu podatkowego, a część do innego. W takim wypadku należy wprowadzić dwa dokumenty.
Każda nowo zakładana baza a także baza po konwersji będzie miała ustawione daty wejścia do rejestru na datę zakupu i odpowiednio sprzedaży. |
Symbol dokumentu wykorzystywany w module finansowo - księgowym. Kliknięcie przycisku z prawej strony pola otwiera okno Dokumenty w FK, w którym można wybrać żądany typ dokumentu. Lista typów dokumentów w Finanse i Księgowość pojawi się tylko wtedy, gdy wcześniej zostanie prawidłowo skonfigurowane połączenie z danymi FK, i gdy w firmie w Finanse i Księgowość istnieje aktywny rok odpowiadający bieżącej dacie. |
Dokument w module finansowo - księgowym, będący odpowiednikiem dla tego typu dokumentu. |
Pole definiujące częstotliwość automatycznego przygotowywania raportów okresowych: •Dziennie, •Miesięcznie.
Ustawienie dostępne jest tylko dla dokumentów o charakterze Raport okresowy. |
Dla transakcji dotyczących obrotu złomem, odpadami oraz stalą wymagane jest rejestrowanie zakupu tych towarów jednocześnie w 2 rejestrach VAT: zakupu i sprzedaży.
Faktura wystawiona przez sprzedawcę tych towarów jest nieopodatkowana VAT, natomiast nabywca ma obowiązek rozliczyć podatek należny i naliczony jednocześnie (podobnie jak przy WNT).
Aby zarejestrować taką transakcję na dokumencie o charakterze Faktura VAT zakupu, należy: 1.Przypisać do tego typu dokumentu (Ustawienia > Typy dokumentów) jednocześnie rejestr VAT sprzedaży i zakupu. 2.Oba rejestry mogą mieć jedną datę wejścia do rejestru. 3.Do FK przesłany jest dokument o charakterze Dokument specjalny i rodzaju transakcji Zakup z samoopodatkowaniem, wchodzący do rejestrów: •o typie: Sprzedaż i rodzaju: "Dostawa (towarów) dla której podatnikiem jest nabywca" •o typie: Zakup i rodzaju: "Zwykły" 4.Kwota rozrachunku z kontrahentem musi być równa wartości NETTO tych pozycji towarowych. 5.Kwota do zapłaty prezentowana jest tak jak w rozrachunku.
W czasie wprowadzania dokumentu zakupu z pozycjami towarowymi zawierającymi złom/stal/odpady należy wybrać stawkę VAT którą ma rozliczyć nabywca (a nie 'NP' i fakturę wewnętrzną). Rozrachunek na tym dokumencie wynika z kwoty NETTO tych pozycji towarowych. Jeśli kwota będzie różna (np. wyliczona w innym programie) - należy poprawić ją ręcznie.
Wystawiając fakturę zakupu, która w definicji typu dokumentu ma zaznaczoną opcję "samoopodatkowanie" program automatycznie podpowiada w poszczególnych pozycjach dokumentu użycie jednego lub dwóch rejestrów VAT na podstawie oznaczenia w towarze: •jeśli towar nie jest oznaczony, jako objęty odwrotnym obciążeniem, to program ustawia we właściwościach tej pozycji tylko rejestry naliczony, •jeśli towar jest oznaczony, jako objęty odwrotnym obciążeniem, to program automatycznie ustawia we właściwościach tej pozycji oba rejestry: naliczony i należny.
Podpowiadanie rejestrów (należny, naliczony) następuje na podstawie ustawionych w typie dokumentu rejestrów VAT. Podpowiadanie rejestrów dla poszczególnych pozycji towarowych jest niezależne od ustawień rejestrów dla całego dokumentu. |
Zaznaczenie tego pola powoduje, że na dokumentach zakupowych (faktura RR, Faktura zakupu, faktura zaliczkowa zakupu ) i ich korektach, zostaną naliczone kwoty na Fundusze Promocji Produktów Rolno-Spożywczych, dla towarów które mają zaznaczony w Ustawieniach słownik Funduszy Promocji. Wartość rozrachunku na dokumencie zostanie następnie pomniejszona o sumę kwot naliczonych na fundusze. |
Faktura wystawiana przez nabywcę w imieniu sprzedawcy jest dokumentem rejestrowanym od razu w kartotece zakupu. Jest ona drukowana w takim układzie jak faktura sprzedaży. Ponieważ jest wystawiana przez nabywcę, to pewne dane podawane standardowo dla faktur zakupu nie są w tym dokumencie umieszczone. Jeśli pozycje dokumentu są opodatkowane różnymi stawkami VAT, to wydruk zawiera także: stawki VAT, wartość netto, kwotę VAT i wartość brutto w podziale na stawki VAT. Wydruki faktury wystawionej przez nabywcę (złotówkowe i walutowe) są zbliżone wyglądem do dokumentu Faktura sprzedaży. Jako data sprzedaży drukowana jest data zakupu. Jako rachunek bankowy drukowany jest rachunek z danych kontrahenta, a nie firmy. Dane dokumentu Faktura wystawiona przez nabywcę Dokumenty korekt mają ustawienia takie same jak wystawiony dokument podstawowy i dlatego nie mają w oknie Typ dokumentu w kartotece Ustawień pola znacznika ‘faktura wystawiana przez nabywcę’. Znacznik jest dostępny dla dokumentów faktur zakupu i faktur zakupu w walucie, a dla faktur VAT RR nie można go odznaczyć. |
Schemat księgowania zdefiniowany dla tego typu dokumentu. Pole to pojawia się na formularzu definiowania typu dokumentu dopiero po wybraniu z listy jednego z prototypów typu dokumentu. |
Przełącznik ten występuje tylko dla dokumentów sprzedaży, paragonu, faktury VAT, faktury zaliczkowej, rachunku uproszczonego oraz dla dokumentów walutowych: dokumentu eksportowego, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz faktury VAT w walucie. Ustawiony - oznacza, że dokument tego typu musi być zafiskalizowany (zarejestrowany na drukarce fiskalnej). Dopóki dokument nie zostanie zafiskalizowany, nie będzie można go wydrukować na normalnej drukarce.
Do fiskalizacji dokumentu o charakterze DEX i WDT należy w ustawieniach drukarki fiskalnej wybrać z listy rozwijanej (A,B,C,D) kod stawki VAT 0%, pod którym zaprogramowana jest ta stawka w urządzeniu fiskalnym. |
Fiskalizuj automatycznie oznacza, że system przejdzie do operacji fiskalizacji dokumentu tego typu natychmiast po jego wystawieniu, bez ingerencji użytkownika.
Przełącznik ten występuje tylko dla dokumentów sprzedaży, paragonu, faktury VAT, faktury zaliczkowej, rachunku uproszczonego oraz dla dokumentów walutowych: dokumentu eksportowego, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz faktury VAT w walucie.
Do fiskalizacji dokumentu o charakterze DEX i WDT należy w ustawieniach drukarki fiskalnej wybrać z listy rozwijanej (A,B,C,D) kod stawki VAT 0%, pod którym zaprogramowana jest ta stawka w urządzeniu fiskalnym. |
Pole dostępne jest dla dokumentów o charakterze zamówienia obce oraz zamówienia obce w walucie. Ustawienie steruje czy pole w dokumencie o tej samej nazwie (Realizacja przez zaliczki) będzie domyślnie zaznaczone.
Zmiana ustawienia nie ma wpływu na dokumenty już utworzone (wystawione lub zapisane do bufora). |
Zaznaczenie pola powoduje, że dokumenty wystawiane na podstawie tego typu (np. DEX, WDT, FVW, FVK, REX, FN, DIM) będą miały rozrachunek walutowy i będą dekretowane i wysyłane są do modułu Finanse i Księgowość w walucie. Jeśli opcja nie jest zaznaczona, to dokumenty walutowe mają rozrachunek złotówkowy.
Jeśli system wykryje, że rozrachunek do dokumentu jest utworzony w walucie, to wszystkie zapisy z tego dokumentu również tworzone są w kwotach walutowych.
Pole jest domyślnie zaznaczone przy tworzeniu nowego typu dokumentu walutowego i wyłączenie opcji nie jest możliwe. |
Parametr dostępny dla dokumentów o charakterze: •Faktura VAT w walucie, •Kontrakt sprzedaży w walucie, •Zamówienie obce w walucie.
Zaznaczenie parametru powoduje stosowanie stawki zerowej VAT dla danego typu dokumentu (zmiana stawki VAT nie będzie możliwa). |
Serie typu dokumentu
W tabeli definiowane są systemy numerowania dokumentów.
|