Rozliczenia finansowe > Okno rozrachunku | | Drukuj |
Rozrachunki pojawiają się w kartotece płatności w momencie wystawienia dokumentu z odroczonym terminem płatności. Wystawienie takiego dokumentu powoduje automatyczne powstanie nierozliczonej należności lub zobowiązania w kwocie, na jaką opiewa dokument. Możliwe jest również utworzenie dokumentu Należność lub Zobowiązanie dla zapisania w module rozliczeń nie powiązanych z operacjami handlowymi.
Osoby mające odpowiednie prawa mogą edytować kwotę i opis rozrachunku. Daty rozrachunku oraz jego przyporządkowanie do konkretnego rejestru można zmienić tylko przez edycję danych dokumentu, z którym ten rozrachunek jest związany (Operacje/Edytuj dokument).
Wartości prezentowane są w walucie oryginalnej wraz z symbolem waluty. Przełącznikiem między wartościami walutowymi a złotówkowymi jest skrót klawiszowy Alt+B.
Rejestr
W polu tym podana jest forma płatności oraz nazwa rejestru, w którym zarejestrowany jest dany rozrachunek.
Przy wystawianiu dokumentów z rozrachunków rejestr wybierany jest na podstawie danych rozrachunku. Jeśli użytkownik nie ma praw do tego rejestru, to rejestr wybierany jest według jego rejestru domyślnego.
Przy rozrachunkach z dokumentów handlowych, rejestr jest wybierany na podstawie danych kontrahenta, a jeśli użytkownik nie ma praw do tego rejestru, to według rejestru domyślnego.
Charakter dokumentu
Określenie, czy prezentowany dokument jest wpłatą, wypłatą, należnością czy zobowiązaniem.
Rozrachunek
Rozrachunki są oznaczane numerem dokumentu handlowego, którego wystawienie spowodowało ich powstanie. Z jednym dokumentem handlowym związany może być tylko jeden rozrachunek. Całkowite rozliczenie rozrachunku oznacza jednocześnie całkowite rozliczenie dokumentu handlowego z nim związanego. Aby szybko odnaleźć dokument handlowy związany z danym rozrachunkiem, wystarczy podwójnie kliknąć myszką na tym polu.
Data rozrachunku
Data powstania rozrachunku – data wystawienia dokumentu handlowego, który generuje dany rozrachunek lub data dokumentu Należność bądź Zobowiązanie utworzonego ręcznie przez użytkownika.
Termin płatności
Termin, w którym rozrachunek powinien być rozliczony – termin płatności na dokumencie handlowym.
Waluta
Z listy rozwijanej należy wybrać odpowiednią walutę.
Kwota rozrachunku
Równa jest wartości walutowej dokumentu pomnożonej przez kurs CIT/PIT, lub w przypadku rozrachunku utworzonego ręcznie - podana przez użytkownika w dokumencie Należność lub Zobowiązanie. Gdy kwota rozliczeń równa się kwocie rozrachunku, rozrachunek ten znika z list.
Dane kontrahenta
Pola niedostępne do edycji, prezentujące podstawowe dane kontrahenta, któremu przypisany jest dany rozrachunek.
Tabela rozliczeń
Zawiera opisy dokumentów płatności rozliczających dany rozrachunek. Po przejściu do edycji użytkownik widzi oprócz płatności już rozliczających dany rozrachunek, wszystkie nierozliczone płatności danego kontrahenta (zaliczki) i może określić, która z tych płatności ma rozliczać edytowany rozrachunek (i w jakiej kwocie). Gdy nie ma żadnych nierozliczonych płatności, użytkownik może utworzyć nową płatność dla rozliczenia bieżącego rozrachunku.
Jest to tabela określająca należności lub zobowiązania i kwoty rozliczeń dokonane z wykorzystaniem wystawianej płatności. Przy wystawianiu dokumentu płatności, po określeniu kontrahenta dokumentu tabela ta prezentuje wszystkie należności lub zobowiązania danego kontrahenta (zależnie od typu rejestrowanej płatności). Prezentowane są: termin płatności, numer rozrachunku, kwota tego rozrachunku, kwota jego rozliczenia, rejestr, w którym dany rozrachunek jest zarejestrowany.
Tabelka rozliczeń •W trybie nie edycyjnym kolumna Kwota pozostaje przy swojej nazwie, w kolumnie tej prezentowana jest kwota walutowa rozliczanych dokumentów w walucie oryginalnej tych dokumentów. •W trybie edycji w kolumnie Do rozliczenia również prezentowana jest kwota w walucie oryginalnej, z tą różnicą że nie jest to kwota dokumentu a kwota pozostała do rozliczenia na tym dokumencie w przypadku nowych rozliczeń. •W trybie edycji jest możliwość przełączenia kolumny Do rozliczenia tak, aby zamiast kwot w walucie oryginalnej, kolumna prezentowała kwoty w walucie edytowanego dokumentu (płatności). W trakcie przełączania i tym samym przeliczania kwot wykorzystywane są bieżące kursy z tabeli kursów z dnia dzisiejszego, w przypadku ich braku system wyświetla standardowe okno z pytaniem o brakujący kurs. Możliwość przełączenia kolumny jest dostępna z menu kontekstowego przy kliknięciu w nagłówek kolumny Do rozliczenia, pozycja w menu Waluta dokumentu\Waluta rozliczenia. Możliwość przełączenia prezentacji kwoty oryginalnej lub w walucie edytowanego dokumentu istnieje także na dowolnej wybranej kwocie z kolumny Do rozliczenia poprzez kliknięcie prawym klawiszem na tej kwocie i wybraniu z menu kontekstowego Waluta dokumentu\Waluta rozliczenia. •W kolumnie Rozliczenie zarówno w trybie nie edycyjnym jak i edycyjnym prezentowana jest kwota w walucie otwartego dokumentu •W trybie edycji przy próbie wpisania kwoty w pole Rozliczenie system automatycznie stara się przełączyć pole Do rozliczenia w danym rzędzie w tryb Waluta dokumentu, standardowo pytając się o kurs, jeśli jest potrzebny i nie ma go w tabeli kursów. •W menu kontekstowym po kliknięciu prawym klawiszem na odpowiedni rząd rozliczenia, pojawia się informacja o kursie lub dwóch kursach (w przypadku rozliczeń z waluty na walutę) dotyczących tego rozliczenia. Jeśli rozliczenie nie jest walutowe, kursu w menu kontekstowym nie ma. Dodatkowo w trybie edycji po wybraniu z menu pozycji z informacją o kursie, wyświetla się standardowe okno z możliwością zmiany wskazanego kursu. Informacja o kursie w menu kontekstowym pojawia się w formacie: Kurs EUR: 4,1234. Jeśli w rozliczeniu potrzebne są dwa kursy, w menu kontekstowym widoczne są jako dwie oddzielne pozycje. |
Rozliczone
Suma wszystkich kwot cząstkowych rozliczeń pochodzących od płatności.
Do rozliczenia pozostało
Różnica pomiędzy kwotą rozrachunku a kwotą rozliczeń. Płatność wprowadzoną w walucie obcej można rozliczyć z rozrachunkiem utworzonym w tej samej walucie lub w innej, w tym również w PLN. Podczas rozliczania płatności wystawionej w innej walucie niż rozliczany nią rozrachunek, użytkownik ma możliwość podania oddzielnie kursów przeliczenia obu walut na PLN. Domyślnie program podpowiada kursy, które zostały użyte w obu dokumentach. Aby zmienić podpowiedziane kursy rozliczenia, należy kliknąć prawym klawiszem myszy na rozliczanym rozrachunku i z menu kontekstowego wybrać kurs waluty, który ma zostać zmieniony.
Menu kontekstowe
W menu kontekstowym tego okna dostępne jest polecenie Dokument w FK. Po jego wybraniu otwiera się okno Dokument w module FK uzgodniony z dokumentem.
Zleć e-przelew - otwiera się w Handlu okno Szczegóły: Przelew krajowy (w Repozytorium Dokumentów).
Pokaż e-przelewy (widoczne jeśli są e-przelewy)
Przyciski narzędziowe
Drukuj rozrachunek
Wybranie tego przycisku otwiera okna Wybór wydruku dokumentu.
Edytuj
Wybranie tego przycisku powoduje wyedytowanie rozrachunku; przyciski Drukuj rozrachunek i Edytuj wymieniają się na Zapisz zmiany i Anuluj.
Osoby mające odpowiednie prawa mogą edytować kwotę i opis rozrachunku. Daty rozrachunku oraz jego przyporządkowanie do konkretnego rejestru można zmienić tylko przez edycję danych dokumentu, z którym ten rozrachunek jest związany (Operacje > Edytuj dokument).
Rozlicz nową płatnością
Kliknięcie tego przycisku powoduje utworzenie dokumentu płatności rozliczającego bieżący rozrachunek.
Jeśli okno zostało wywołane z listy, w dolnej jego części pojawiają się przyciski służące do przeglądania tej listy. Po zamknięciu okna listy przyciski znikają. |