Okno to umożliwia wprowadzanie, przeglądanie i modyfikowanie wszystkich danych wystawianego dokumentu w zakresie zależnym od praw użytkownika. Ze względu na dużą liczbę informacji potrzebnych do wystawienia dokumentu okno podzielone jest na część podstawową oraz wymienne strony. Strony te opatrzono listkami, które widoczne są w dolnej części okna. Aby uwidocznić daną stronę, należy kliknąć odpowiedni listek.
Podstawowe dane dokumentu umożliwiają ustalanie jego typu oraz sposobu numerowania. Możliwe jest tu również wprowadzenie danych kontrahenta. Dane o towarach i płatnościach umieszczone są na odpowiednich stronach w obrębie okna wystawiania dokumentów. Typ dokumentu W polu tym można wybierać pomiędzy typami dokumentów ustalonymi w ustawieniach. Jeśli dodajemy dokument określonego rodzaju, domyślnie podpowiadany będzie typ ustalony dla tego rodzaju. Seria Można wybierać pomiędzy symbolami serii ustalonymi dla typu dokumentu w ustawieniach. Jeśli dodajemy dokument określonego rodzaju, domyślnie podpowiadana będzie seria ustalona dla tego rodzaju. Numer dokumentu Numer dokumentu jest składany automatycznie z różnych elementów według szablonu przypisanego do typu dokumentu. Jeśli jest nadane do tego prawo, można ten numer zmienić ręcznie zgodnie z potrzebami. Nabywca / Odbiorca Po wybraniu tej zakładki można wprowadzać dane osoby lub firmy nabywcy lub odbiorcy. Dane te mogą być wpisane bezpośrednio do pól albo wybrane z kartoteki kontrahentów. Jeśli wpiszemy dane bezpośrednio do pól, na wszystkich zestawieniach dane z tego dokumentu zostaną odniesione tylko do pozycji zbiorczych. Jeśli podczas wprowadzania danych do pola kod kliknie się przycisk, otworzy się okno umożliwiające wybranie kontrahenta z kartoteki lub wpisanie nowego kontrahenta do kartoteki. Data wystawienia Domyślnie podpowiadana jest data bieżąca. Jeśli uwzględniamy w szablonie numeru dokumentu dzień, miesiąc lub rok, data wystawienia będzie bezpośrednio wpływała na chronologię numerów. Jeśli zmienimy datę wystawienia, może to zakłócić porządek numerowania. Waluta Kurs waluty dokumentu (widoczne dla zamówień w walucie). Data sprzedaży Jest do data otrzymania obcego dokumentu sprzedaży. Domyślnie podpowiadana jest data dzisiejsza. Można ją zmienić w zależności od Twoich potrzeb. Rodzaj płatności W polu tym można wybierać pomiędzy rodzajami płatności ustalonymi w ustawieniach. Jeśli dodajemy dokument określonego rodzaju, podpowiadany będzie rodzaj płatności ustalony dla tego rodzaju dokumentu. Termin (realizacji) Jest to data realizacji zamówienia. Jest to termin ustalany na podstawie ustawienia ilości dni w typie dokumentu. Opis dokumentu W polu tym można wybrać dane charakteryzujące dokument. Odebrany przez W polu można wpisać dane osoby odbierającej zamówienie. |
Zawarte są tu szczegółowe dane o zamówieniach. Informacje te mogą być wprowadzane na trzy sposoby w zależności od wybranej zakładki. Auto Ten typ pracy jest przeznaczony specjalnie do wystawiania dokumentów na podstawie danych o towarach zawartych w kartotece. Użytkownik wpisuje tylko podstawowe dane towaru (kod, ilość), pozostałe dane są automatycznie pobierane z kartoteki. Jeśli jest nadane prawa do negocjowania cen, można edytować pola z nimi związane, w tym zmieniać domyślny rabat do jednostkowej ceny pozycji towarowej dokumentu. Ręczny Jeśli sprzedajemy lub kupujemy towar, który nie jest umieszczony w kartotece i nie chcemy go tam wpisywać, albo w ogóle nie chcemy prowadzić kartoteki towarów – informacje o towarze można wpisywać bezpośrednio do pól dokumentu. Towar wprowadzony w ten sposób nie jest rozliczany magazynowo. Ponadto na wszystkich zestawieniach dane o sprzedanym lub zakupionym w ten sposób towarze ujęte będą w pozycji "Towar nierejestrowany". Pełny Aby w pełni kontrolować sposób rejestrowania danych o towarach, można wykorzystywać dane z kartotek oraz dodatkowo jest możliwość dokonywania ręcznych zmian. Na formularzu zaprezentowane zostaną wszystkie potrzebne informacje. W związku z tym, że można wprowadzać dowolne zmiany, ten tryb określania danych powinny wykorzystywać tylko osoby mające odpowiednie prawa.
Wybór towaru Jeśli podczas wprowadzania danych do pola kod klikniemy przycisk , otworzy się okno umożliwiające wybranie towaru z kartoteki lub wpisanie nowego towaru do kartoteki.
Przyciski narzędziowe dostępne podczas wystawiania dokumentu Nowa pozycja Powoduje przejście do tworzenia nowej pozycji towarowej w dokumencie. Usuń pozycję Powoduje usunięcie aktualnie wybranej pozycji towarowej dokumentu. Pozostaw w buforze Pozostawia wystawiany dokument w buforze. Wszystkie dane tego dokumentu są przez system pamiętane pomimo, że nie został jeszcze wystawiony. Dokumenty z bufora mogą być dowolnie poprawiane, można je także wydrukować. Dane z dokumentów w buforze nie są umieszczane w zestawieniach. |
tabela VAT Widoczna jest tabela z kwotami VAT rozpisanym według stawek. |
Strona ta prezentuje pozostałe dane dotyczące dokumentu. Rodzaj Nazwa rodzaju, do którego należy dokument. Znacznik Znacznik graficzny przypisany do dokumentu. Katalog Położenie katalogu na dysku. Przynależność do katalogu można zmienić wybierając z listy rozwijanej odpowiedni katalog i zaznaczając go myszką. Rejestr Rejestr, do którego przypisano dokument. Data wejścia Data wejścia do rejestru. Rezerwacja Wybór sposobu rezerwacji towaru: •ilościowy (blokuje stan, który musi pozostać w firmie), •ze wskazaniem dostaw (blokuje stan z określonej przez użytkownika dostawy) |
Każdy dokument wystawiany przy pomocy programu jest powiązany z konkretnym magazynem. Pole Magazyn na pasku stanu umożliwia wybór tego magazynu.
Przycisk Pozostaw w buforze
Pozostawia wystawiany dokument w buforze systemu. Wszystkie dane tego dokumentu są przez system pamiętane, mimo że nie został jeszcze wystawiony. Dokumenty z bufora mogą być dowolnie poprawiane, mogą też być w dowolnej chwili usunięte, można je także wydrukować. Dane z dokumentów w buforze nie są umieszczane w zestawieniach.