Jak to zrobić? > Dokumenty > Korekta zbiorcza dokumentów sprzedaży | | Drukuj |
Zbiorcza faktura korygująca umożliwia skorygowanie pozycji towarowych pochodzących z wielu dokumentów sprzedaży na jednym dokumencie korekty.
Jeden dokument zbiorczy korekty sprzedaży można wystawić dla:
•kontrahenta dodanego do kartoteki Kontrahenci (funkcjonalność korekt zbiorczych nie dotyczy kontrahentów incydentalnych),
•dokumentów złotówkowych,
•dokumentów tego samego charakteru,
•dokumentów wystawionych z identycznym sposobem obliczania podatku VAT (iloczynowo lub sumacyjnie),
•dokumentów wystawionych z identycznym typem ceny (netto lub brutto),
•dokumentów wystawionych na tego samego kontrahenta (nabywcy i odbiorcy).
Korekcie zbiorczej podlegają wyłącznie ceny i wartości pozycji wybranych dokumentów. Korekty ilości i stawek VAT przeprowadzane są nadal na pojedynczych korektach dokumentów
Funkcjonalność korekt zbiorczych nie dotyczy faktur zaliczkowych, faktur wewnętrznych, kontraktów oraz faktur walutowych wystawianych w walucie PLN.
Współpraca modułu Handel i modułu Finanse i Księgowość umożliwia importowanie, a następnie księgowanie w module finansowym dokumentów korygowanych dokumentem zbiorczym.
Wystawianie zbiorczej faktury korygującej sprzedaży
Aby wystawić zbiorczą fakturę korygującą dla wybranych dokumentów sprzedaży: (znak plusa rozwija poniższe tematy)
W oknie kartoteki dokumentów sprzedaży należy wybrać i zaznaczyć dokumenty przeznaczone do skorygowania. Korekta zbiorcza może zostać wystawiona dla co najmniej jednego dokumentu.
|
Dla zaznaczonej grupy dokumentów sprzedaży należy wybrać z menu Operacje opcję Korekta zbiorcza. Jeśli po wybraniu dokumentów do skorygowania wystąpią jakieś niezgodności, np. zostaną wybrane dokumenty wystawione na różnych kontrahentów, system wyświetli odpowiedni komunikat. Korekta zbiorcza dokumentów nie uwzględnia dokumentów wcześniej skorygowanych do zera. Jeśli z listy dokumentów zostaną wybrane również takie, które wcześniej zostały skorygowane całkowicie, to po użyciu opcji Korekta zbiorcza zostanie wyświetlona informacja, że dokument taki nie zostanie uwzględniony na korekcie zbiorczej. Korekty zbiorcze generowane są dla dokumentów wystawionych na tego samego kontrahenta - nabywcę. Jeśli na dokumentach przed korektą, kontrahenci widoczni w polach nabywca i odbiorca różnili się, to ze względu na powyższą zasadę, korekta zbiorcza zostanie wystawiona na jednego kontrahenta - nabywcę z dokumentów pobranych do korekty. W uruchomionym oknie korekty zbiorczej widoczne są wszystkie pozycje z wybranych dokumentów. Pozycje do skorygowania prezentowane są z zachowaniem kolejności wybranych dokumentów oraz kolejnością pozycji w ramach dokumentu korygowanego (pozycje nie podlegają grupowaniu według asortymentu ani według innych kryteriów). Pozycje towarowe prezentowane są z numerem LP z dokumentu oryginalnego. Kliknięcie w numer pozycji umożliwia przejście do dokumentu źródłowego korygowanego. Po wskazaniu kursorem myszy na pozycje towarową korekty zbiorczej wyświetli się dodatkowa etykieta z kodem towaru i numerem dokumentu źródłowego. W nagłówku korekty zbiorczej widnieje napis DOKUMENTY KORYGOWANE. Jest to lista wszystkich dokumentów pobranych do korekty zbiorczej. Na dokumencie korekty pojedynczej, w tym miejscu widoczny jest numer pojedynczego dokumentu korygowanego. W opisie nagłówka korekty zbiorczej dokumentów możliwe jest umieszczenie dodatkowych informacji – pole Przyczyna korekty. Opcja ta dostępna jest również na wystawionym dokumencie.
|
Korekta pojedynczej pozycji Na dokumencie korekty zbiorczej można przeprowadzać korektę pojedynczej pozycji. Korzystając z istniejącego do tej pory mechanizmu (przyciski Utwórz korektę / Usuń korektę) można korygować pojedyncze pozycje, z zastrzeżeniem, że po wprowadzeniu nowej wartości nie będą przeliczane ilości w pozycji. Korektą pojedynczej pozycji wprowadza się nową wartość rabatu, cenę lub wartość pozycji po rabacie. Korekta grupowa pozycji Korekta grupowa pozycji pozwala na zbiorcze skorygowanie pozycji z identycznymi atrybutami (asortymentem, stawką VAT, z tego samego dokumentu) lub wszystkich pozycji korekty zbiorczej. Po zaznaczeniu na dokumencie pozycji towarowej do skorygowania, wybiera się z menu kontekstowego opcję Korekta grupowa pozycji. Opcję można również wywołać skrótem klawiaturowym Alt+K.
|
W uruchomionym oknie Korekta grupowa pozycji wybiera się parametr korekty, według którego będzie realizowana korekta grupowa pozycji oraz wpisuje się procent lub wartość nadawanego rabatu. Wyświetlane w powyższym oknie parametry, czyli asortyment, stawka VAT, numer dokumentu zależą od pozycji towarowej, która została zaznaczona na korekcie, podczas wywoływania opcji „Korekta grupowa pozycji”. W omawianym oknie, należy wybrać jeden parametr lub zaznaczyć wybór Wszystkie. Parametrami korekty zbiorczej są: •Z asortymentem (wybór powoduje, że na wszystkich pobranych do korekty fakturach sprzedaży korygowane będą pozycje towarowe z wybranym asortymentem), •Ze stawką VAT (wybór powoduje, że na wszystkich pobranych do korekty fakturach sprzedaży korygowane będą pozycje towarowe z wybraną stawką VAT), •Z dokumentu (wybór powoduje, że korygowane będą wszystkie pozycje towarowe z wybranego dokumentu sprzedaży). •Wszystkie (wybór powoduje, że korygowane będą wszystkie pozycje towarowe z wszystkich dokumentów sprzedaży pobranych do korekty grupowej).
Rabat procentowy podawany w oknie grupowej korekty pozycji traktowany jest jaki rabat udzielany od łącznej wartości korygowanych pozycji (analogicznie jak rabat od wartości w zwykłam dokumencie).
Po określeniu parametru, według którego będzie realizowana korekta zbiorcza, wprowadza się wartość rabatu (procentowo lub wartościowo). Wartość narzutu, czyli kwota ujemna nie jest ograniczona. Natomiast wartość rabatu musi być mniejsza od wartości pozycji, których dotyczy. Po zatwierdzeniu wyborów następuje przeliczenie pozycji korekty według wskazanych parametrów i wartości. Na podstawie podanego rabatu wyliczana jest nowa wartość pozycji, a na jej podstawie - nowa cena towaru. Zarówno podana wartość, jak i wartość pozycji uwzględnianych podczas podziału jest interpretowana zależnie od typu ceny (netto lub brutto) korygowanych pozycji. Rabaty z dokumentów źródłowych nie są sumowane z rabatami nadanymi na korekcie zbiorczej. Podany rabat kwotowy jest dzielony proporcjonalnie do wartości pozycji, których dotyczy, a wartości pozycji po przeliczeniu zaokrąglane są do 1 grosza. Różnice wynikające z zaokrągleń uwzględniane są w pozycji o największej wartości, osobno dla każdej stawki VAT. Po uruchomieniu opcji „Korekta grupowa pozycji” na komplecie (na nagłówku kompletu lub jego pozycji), w oknie parametrów wyświetli się jako pozycja korygowana nagłówek kompletu. Przeliczeniu według podanych parametrów i wartości podlegać będą elementy wchodzące w skład kompletu. Kolejna korekta grupowa pozycji przelicza cenę i wartość oryginalną (tj. z dokumentu oryginalnego lub ostatniej wystawionej korekty) nadpisując w ten sposób wszystkie wcześniej wyedytowane ceny i wartości w pozycjach, których dotyczy. Może wystąpić sytuacja, w której nadawanie rabatów spowoduje, że po przeliczeniu cena i wartość pozycji będą zerowe. Ponieważ dokument z taką wartością nie zostanie wystawiony, należy własnoręcznie poprawić cenę / wartość przed wystawieniem dokumentu.
|
Podczas edycji korekty zbiorczej możliwe jest wyzerowanie nadanych wcześniej rabatów i narzutów. Wybiera się wówczas z menu kontekstowego dokumentu opcję Zeruj nadane rabaty.
|
Po sprawdzeniu i zaakceptowaniu zmienionych cen oraz wartości można wystawić dokument korekty zbiorczej. Jeśli żadna pozycja dokumentu wybranego do korekty zbiorczej nie została skorygowana, jest on odłączany od korekty zbiorczej i nie jest widoczny na liście dokumentów korygowanych korektą zbiorczą. Raportem właściwym do wydruku zbiorczej faktury korygującej jest Faktura VAT korygująca.
|
Zobacz także: