Strona startowa

Drukuj

Definicja typu dokumentu

Okno to pozwala na wprowadzanie nowych, modyfikowanie oraz uaktywnianie typów dokumentów. Program domyślnie proponuje typowy układ dokumentów. Definiowanie własnych typów dokumentów lub modyfikowanie definicji typów dokumentów już istniejących umożliwia dopasowanie układu dokumentów do specyficznych potrzeb firmy.  

 

Skrót

Symbol skrótu typu dokumentu, który będzie umożliwiał wyszukiwanie dokumentów tego typu w kartotece.

Charakter  

Pole listy prezentuje wszystkie prototypy dokumentów możliwe do wykorzystania w ramach danej kategorii dokumentów. Po wybraniu z listy jednego z prototypów na formularzu definiowania typu dokumentu pojawiają się pola korekta, skojarzony i księgowanie.

Nazwa

Pełna nazwa dokumentu, pojawiająca się na wydrukach.

Opis

Pole Opis można wykorzystać na wydruku dokumentu w miejscu drukowania nazwy dokumentu. Dzięki temu rozwiązaniu, nazwy typów dokumentów zdefiniowane w programie są niezależne od tych, które pojawiają się na wydruku.

Korekta

Określa charakter i numer serii dokumentu korygującego przypisanego do definiowanego typu dokumentu. Pole to pojawia się na formularzu definiowania typu dokumentu dopiero po wybraniu z listy jednego z prototypów typu dokumentu.  

JPK_V7

Rozwinięcie pola otwiera okno wyboru dodatkowych atrybutów dokumentu na potrzeby deklaracji JPK_V7. Dla jednego dokumentu można wybrać wiele atrybutów.

Atrybuty dokumentów JPK_V7 >>

Księgowanie

Schemat księgowania zdefiniowany dla tego typu dokumentu. Pole to pojawia się na formularzu definiowania typu dokumentu dopiero po wybraniu z listy jednego z prototypów typu dokumentu.  

Generowanie – definiuje częstotliwość automatycznego przygotowywania raportów okresowych: Dziennie lub Miesięcznie. Ustawienie dostępne jest tylko dla dokumentów o charakterze Raport okresowy, Raport okresowy dla korekt.

Przełącznik "fiskalny"

Przełącznik ten występuje tylko dla dokumentów sprzedaży o następującym charakterze: paragon, faktury VAT, faktura zaliczkowa, rachunek uproszczony oraz dla dokumentów walutowych: dokument eksportowy, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów oraz faktura VAT w walucie. Ustawiony oznacza, że dokument tego typu musi być zafiskalizowany (zarejestrowany na drukarce fiskalnej). Dopóki dokument nie zostanie zafiskalizowany, nie będzie można go wydrukować na normalnej drukarce.  

Przełącznik "fiskalizuj automatycznie"

Przełącznik ten występuje tylko dla dokumentów sprzedaży o następującym charakterze: paragon, faktury VAT, faktura zaliczkowa, rachunek uproszczony oraz dla dokumentów walutowych: dokument eksportowy, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów oraz faktura VAT w walucie.Ustawiony oznacza, że program przejdzie do operacji fiskalizacji dokumentu tego typu natychmiast po jego wystawieniu, bez ingerencji użytkownika.

Seria dokumentu

Ramka Serie typu dokumentu umożliwia definiowanie systemów numerowania dokumentów.

System taki tworzą:  

Pole seria - umożliwia identyfikację sposobu numerowania dokumentu. Aby numerować różne typy dokumentów w sposób ciągły  można wykorzystywać przy tworzeniu ich definicji ten sam symbol serii. Przykładowo, jeśli chcemy numerować w sposób ciągły faktury i rachunki uproszczone, wówczas do ich definicji należy dołączyć ten sam symbol serii. Symbol serii musi być unikalny w ramach danego typu dokumentu.

Pole Szablon - Szablon numeru dokumentu. Pole umożliwia wykorzystanie makr do utworzenia numeru dokumentu.

hmtoggle_plus1Makra dla szablonów numeracji

Pole Numeracja - pole umożliwia ustalenie zakresu ciągłości numeracji. Jeśli wybierze się numerację ciągłą, wówczas zakres ciągłości będzie nieograniczony. Jeśli wybierze się numerację roczną, wówczas zakresem ciągłości będzie rok, jeśli miesięczną - miesiąc, jeśli dzienną - dzień. Po zakończeniu okresu ciągłości - dokumenty będą numerowane ponownie od jednego (1).  

 

Pełny numer dokumentu musi być unikalny w ramach danych firmy. Dlatego też wybierając numerację roczną,miesięczną lub dzienną należy pamiętać o dołączeniu do szablonu numeracji odpowiedniego symbolu okresu ciągłości, aby uniknąć powtórzenia się numerów po jego zakończeniu.

 

Domyślna data wejścia do rejestru  

W Parametrach pracy (Zasady obliczeń) można ustawić parametr Domyślna data wejścia do rejestru - Na zasadach ogólnych

W definicjach typów dokumentów  można ustawić parametr Domyślna data wejścia do rejestru:

Dla sprzedaży – z wyborem: data wystawienia lub data sprzedaży

Jeśli dokument sprzedaży będzie wystawiany na podstawie istniejących dokumentów magazynowych, których daty operacji będą dotyczyć różnych miesięcy, to pojawi się ostrzeżenie, że dokument fakturuje dostawy z różnych miesięcy.

 

Nie ma możliwości wprowadzenia dokumentu, w którym część pozycji powinna być zakwalifikowana do jednego okresu podatkowego, a część do innego. W takim wypadku należy wprowadzić dwa dokumenty.

 

 

Zobacz także:

Dodawanie nowego typu dokumentu

Usuwanie typu dokumentu

Zmiana definicji typu dokumentu