Strona startowa

Drukuj

Interpretacja wskaźników

Średnia arytmetyczna daje informacje o tym, w ciągu ilu dni średnio kontrahent wywiązuje się ze swoich płatności (część na żółtym tle dotycząca należności) lub w jakim czasie średnio regulowane są zobowiązania wobec kontrahenta (część na niebieskim tle dotycząca zobowiązań).

 

Odchylenie standardowe daje informacje, o ile odchylają się wartości danych od jej średniej. Można przyjąć: gdy odchylenie jest duże, świadczy to o dużym rozrzucie danych i daje pewne informacje o naszej rzetelności względem kontrahenta (zobowiązania) lub/i kontrahenta względem nas (należności).

 

Wyniki obliczeń są automatycznie zaokrąglane do drugiego miejsca po przecinku.

 

Przykłady dotyczące należności:

1. SAT_SAD

SAT 30 oznacza, że kontrahent płaci średnio 30 dni po terminie. SAD 44 oznacza, że kontrahent płaci średnio 44 dni po dacie dokumentu.

2. SAT_male

SAT o niskich wartościach oznacza, że kontrahent średnio reguluje należności w okolicach terminu płatności. Gdy przy zaistniałej sytuacji odchylenie (SAT Odchylenie) jest małe możemy wnioskować, że jest to prawdą.

 

3.SAT_male_SATO_du_e

SAT o niskich wartościach oznacza, że kontrahent średnio reguluje należności w okolicach terminu płatności. Gdy przy zaistniałej sytuacji odchylenie (SAT Odchylenie) jest dużo większe, może świadczyć to o dużym rozrzucie płatności, tzn. kontrahent płaci przed terminem i po terminie, średnio wypada w terminie, ale faktycznych kwot w terminie nie ma dużo.

 

4.SAT_male_SWT_du_e

SAT małe, SWT duże – może świadczyć o tym, że kontrahent zwykle małe kwoty płaci w terminie (zwłaszcza jeżeli jeszcze dodatkowo SAT-Odch. jest małe), ale duże kwoty opóźnia.

 

Zobowiązania należy interpretować analogicznie.