Kartoteki > Kartoteka Waluty > Magazyn walut - historia | | Drukuj |
Okno historii magazynu walut (Kartoteki > Waluty > Magazyn walut - historia) prezentuje zapisy na danym koncie walutowym oraz umożliwia weryfikację prawidłowości ich rozliczeń.
Po wybraniu konta, waluty i zakresu dat kliknij przycisk Zastosuj/odśwież aby wczytać historię zapisów.
Podobnie do raportu korekty różnic kursowych, historia pokazuje transze walut w danym okresie wraz z rozchodami. Ponadto wykazuje dokumenty korekt wystawione wcześniej oraz oznaczenie, które z pozycji były oznaczone jako transfery.
Na liście niebieską czcionką oznaczone są transfery środków na inne własne konto (rozchód). Po wskazaniu kursorem na wiersz pojawia się informacja o oryginalnych dokumentach, walutach i kursach. Zieloną czcionką natomiast oznaczony jest rozchód zwykły (np. zapłata za fakturę).
Podwójne kliknięcie na pozycji listy otwiera powiązany dokument. Dla dokumentu transferu pojawia się wybór czy podgląd ma dotyczyć dokumentu oryginalnego czy też dokumentu korygującego.
Dla zestawienia należy wybrać walutę oraz określić okres z którego prezentowane będą dane.
Opcja Ładuj dane po otwarciu okna powoduje automatyczne wczytanie danych z ostatnio wykorzystywanymi parametrami po ponownym otwarciu okna historii magazynu walut.
Pierwszy rozwijany wiersz zawiera informacje o transzy z jakiej następuje rozchód, a po rozwinięciu kolejne wiersze prezentują jakie rozchody z tej transzy mają miejsce (zgodnie z zasadą FIFO). Aby wyświetlić tylko transze nierozliczone w całości zaznacz pole Ukryj rozliczone.
Rodzaj – wskazuje czy dany wiersz dotyczy przychodu (czyli powstania transzy) i występuje dla nagłówków, czy też rozchodu z tej transzy lub korekty różnicy kursowej i występuje dla wierszy rozwijalnych. Strona – strona transzy, rozchodu lub korekty. Rok – wskazuje rok obrachunkowy powstania transzy (zasadniczo różni się od bieżącego roku obrachunkowego dla przychodów powstałych na BO). Okres – okres dokumentu przychodu/rozchodu. Konto przeciwstawne – prezentuje konto przeciwstawne do analizowanego konta w tym zapisie. Nr dokumentu – numer dokumentu, z którego pochodzi transza. Nr ewidencyjny – numer ewidencyjny dokumentu, z jakiego pochodzi transza. Numer dokumentu z pola dla pozycji – numer dokumentu określony dla pozycji zapisu w dokumentach typu Wyciąg bankowy, Raport kasowy. Opis – opis zapisu na dokumencie. Data – data operacji pozycji, a przy jej braku data operacji dokumentu. Kurs – kurs zapisu. Kwota waluta – kwota w walucie. Saldo po rozchodzie – w nagłówku oznacza jaka kwota z tej transzy jeszcze nie jest rozchodowana, w wierszach rozwijalnych oznacza jakie było saldo transzy po konkretnym rozchodzie. Kwota w PLN – wycena waluty według kursu zapisu, a dla korekt wartość korekty. Rozliczono – stan pola informuje: •zaznaczone (ptaszek) – transza jest poprawnie rozliczona wartościowo (tzn. wartość PLN rozchodów po korektach są zgodne z wartością PLN transzy). •odznaczone (puste pole) – transza nie jest rozliczona wartościowo. •nieokreślone (kwadrat) – transza jeszcze nie rozeszła się w całości. |
Niepoprawne rozliczenia w okresie skorygowanym mogą wynikać ze zmian w dokumentach źródłowych. W takiej sytuacji należy usunąć dokumenty korekt i transferów i ponownie dokonać naliczenia.
Zobacz także:
Algorytmy pracy magazynu walut