Strona startowa

Drukuj

Rozrachunki w różnych typach dokumentów

Rozrachunki mogą być prowadzone dla wszystkich typów dokumentów księgowych, jednak dla każdego typu prowadzi się je nieco odmiennie.

 

Dokument prosty, dokumenty importowe i eksportowe, wyciąg bankowy i dokumenty korygujące (FKZ, FKS, RKZ, RKS) mogą mieć rozliczane kwoty po dowolnej stronie zapisu, zarówno po stronie Wn, jak i po stronie Ma. Jeśli na dokumencie wystąpi kilka zapisów, każda z tych kwot może być rozliczana oddzielnie po dowolnej stronie.

 

Rozrachunki wiążą się z każdym zapisem z dokumentu oddzielnie, tak samo jak w dokumencie prostym.

 

Inaczej jest dla dokumentów zakupu (FVZ, RUZ). Jeśli na dokumencie wystąpi kilka zapisów po stronie Ma na konta z podpiętą kartoteką, wszystkie te zapisy z dokumentu będą sumowane, a rozrachunki będą mogły być prowadzone tylko dla pełnej kwoty dokumentu strony Ma. Po stronie Wn każdego z tych dokumentów można rozliczać niezależnie każdą kwotę.

 

Dla dokumentów sprzedaży (FVS, RUS) sytuacja jest odwrotna. Jeśli wystąpi kilka zapisów po stronie Wn na konta z podpiętą kartoteką, wszystkie te zapisy z dokumentu będą sumowane, a rozrachunki będą mogły być prowadzone tylko dla pełnej kwoty dokumentu strony Wn. Po stronie Ma tych dokumentów można rozliczać niezależnie każdą kwotę, podobnie jak w poprzednio opisywanym przypadku.

 

Zarówno w dokumentach sprzedaży, jak zakupu sumowanie nie dotyczy zapisów równoległych.

 

Raport kasowy (RK) może mieć prowadzone rozrachunki dla dowolnej pozycji, dla konta przeciwstawnego do konta kasy.

 

Rozliczenie zaliczki (RZL) posiada dwa przyciski umożliwiające prowadzenie rozrachunków:

Przycisk Rozrachunki umieszczony obok konta pracownika umożliwia zdjęcie z konta rozrachunków dotyczących pracownika.

Przycisk Rozrachunki umieszczony na pasku poleceń dokumentu dotyczy rozrachunków wprowadzanych na konta przeciwstawne rozliczenia zaliczki. Czyli dotyczy to sytuacji takiej, kiedy pracownik częściowo zapłacił za zakupiony towar zaliczką, którą wcześniej pobrał, a pozostała kwota widniejąca na fakturze pozostaje nadal do rozliczenia.

 

W dokumentach walutowych o charakterze Dokumentu specjalnego w walucie obcej, dla każdego konta powstaje oddzielny rozrachunek, podobnie jak np. w dokumencie prostym (DP), a odmiennie niż np. w fakturze VAT sprzedaż w PLN (FVS). Tworzony rozrachunek bazuje na kursie walutowym, jaki przyjęto dla konta rozrachunkowego dokumentu.